صفحه نخست

تماس با ما

لینک ها

 
روسای جمهوری ایران و عراق

روحانی: مسیرها را برای توسعه روابط هموار کنیم/ معصوم: مصمم هستیم

  ارسال شده در تاریخ: 20 می 2015 | ساعت 13:14 | کد خبر: 2825 | بازدید: 1,279

روسای جمهوری ایران و عراق با اشاره به اهتمام جدی مسئولان دو کشور برای توسعه روابط، بر همفکری، هماهنگی و همکاری در جهت شناسایی راه های گسترش مناسبات تهران – بغداد و نیز حل معضلات و مشکلات منطقه ای تاکید کردند.

روحانی: مسیرها را برای توسعه روابط هموار کنیم/ معصوم: مصمم هستیم

روسای جمهوری ایران و عراق با اشاره به اهتمام جدی مسئولان دو کشور برای توسعه روابط، بر همفکری، هماهنگی و همکاری در جهت شناسایی راه های گسترش مناسبات تهران – بغداد و نیز حل معضلات و مشکلات منطقه ای تاکید کردند.
خبرگزاری ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری نوشت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در دیدار دو جانبه با فواد معصوم با تاکید بر اهمیت وحدت و اتحاد ملت عراق برای حفاظت از نعمت مردمسالاری در این کشور، گفت: خوشحالیم که همه طوایف در عراق اعم از شیعه، سنی و کرد، نقش خود را در حفاظت از این نعمت ایفا کرده و ملت های دیگر منطقه نیز به آن ها در این مسیر کمک کرده اند.

**مخالفت ایران با برهم خوردن وحدت عراق

رییس جمهوری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه سخن و اظهارنظری که در آن نشانه ای از برهم خوردن وحدت عراق باشد، مخالف است و ملت بزرگ عراق نیز اجازه نخواهد داد کسانی در آن سوی آب ها و در محافل خود بخواهند در مسیر تفرقه و انشقاق در این کشور سخن گفته و تصمیم بگیرند.

روحانی با تاکید بر حفظ امنیت و ثبات در عراق ادامه داد: تروریسم در منطقه مخاطره ای است که همه منطقه باید برای دفع آن به یکدیگر کمک کنند و اگر کسانی از طریق گروه های تروریستی و کمک به آن ها، عراق را با مشکل مواجه کردند، باید بدانند این معضل در عراق باقی نمی ماند و برای آنها نیز خطرآفرین خواهد شد.

**طنز مضحک حمایت از تروریسم و ائتلاف علیه آن

رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: این طنز مضحک در تاریخ باقی خواهد ماند که کشورهایی به گروه های تروریستی پول بدهند و آن ها را مسلح کنند و همان کشورها در زمان دیگری بگویند ائتلافی درست کرده اند تا همان تروریست ها را بمباران کنند.

روحانی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران نسبت به امنیت و ثبات در عراق به عنوان کشور همسایه اهتمام دارد، اظهار داشت: زمانی که تروریست ها و داعش به مناطقی از عراق حمله کرده و آن جا را اشغال کردند، جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بود که به ندا و درخواست دولت عراق برای کمک پاسخ مثبت داد. ما زمانی که احساس کردیم برخی از مناطق اقلیم کردستان و اربیل در معرض خطر است به آن ها برای مبارزه با تروریست ها یاری رساندیم و همچنان در این مسیر در کنار دولت و ملت عراق خواهیم بود.

**تبدیل یمن به فاجعه ای انسانی

رییس جمهوری با اشاره به این که کشورهای منطقه باید نسبت به مسایل و مشکلات یکدیگر حساس بوده و به دنبال رفع غم، درد و رنج ملت های منطقه باشند، گفت: امروز موضوع یمن به فاجعه ای انسانی مبدل شده است. مردم فقیر و مظلوم نزدیک به دو ماه است تحت هجمه های مستمر متجاوزین قرار گرفته اند و امروز زخمی ها و بی خانمان ها نیاز به مداوا و کمک دارند. امروز قبل از هر کار، نخست باید به مداوای مجروحان بپردازیم.

روحانی ادامه داد: باید کمک کنیم تا مردم یمن زندگی و آرامش را پیدا کنند، آن وقت شرایط را مهیا کنیم تا در سایه آتش بس همه جانبه، مذاکره بین گروه های یمنی آغاز شود.

رییس شورای عالی امنیت ملی همچنین به اوضاع سخت مردم سوریه به ویژه آوارگان این کشور اشاره کرد و گفت: ابتدا باید تروریست ها از سوریه اخراج شوند و ثبات و امنیت نسبی ایجاد شود، آوارگان سوری بازگردند و آن وقت شرایط برای اقدامات لازم به منظور تامین خواست مردم مهیا خواهد شد.

**تاکید بر توسعه همکاری و استحکام مناسبات فی مابین

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به مناسبات فیمابین و قرابت فرهنگی و تاریخی دو ملت عراق و ایران اشاره کرد و گفت: امروز وقتی مردم ما به عراق و زیارت عتبات عالیات می روند احساس می کنند در وطن خودشان هستند و مردم عراق نیز وقتی به شهرهای زیارتی ایران می آیند همین احساس را دارند.

رییس جمهوری با بیان این که رفت و آمد مسئولان عالی رتبه دو کشور می تواند موجب توسعه همکاری ها و استحکام مناسبات فی مابین شود، افزود: ما از این که روابط اقتصادی دو کشور هر روز رونق بیشتری می یابد خرسندیم و خواهان ارتباط و سرمایه گذاری بیشتر بخش های خصوصی و رفت و آمد ملت های دو کشور هستیم.

رییس شورای عالی اقتصاد با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط اقتصادی با عراق ادامه داد: ما باید همه مسیرهایی را که به توسعه روابط اقتصادی کمک می کند، هموار کنیم و در زمینه احداث راه، راه آهن، ایجاد مسیرهای دریایی و همکاری های نفت و گاز اقدامات لازم را انجام دهیم.

رییس جمهوری افزود: اگر راه آهن خرمشهر به بصره زودتر متصل شود و کشتی های مسافری و تجاری در مسیر دریایی تردد کنند و پروازهای هوایی دو کشور توسعه یابد، شرایط برای شکوفایی اقتصادی دو کشور مهیاتر خواهد شد.

روحانی اضافه کرد: باید مسایل مرزی و گمرکی را به گونه ای تسهیل کنیم تا رفت و آمد افراد و کالاها به راحتی صورت بگیرد و در این خصوص ایران آماده است تا در بنادر جنوبی واردات و صادرات کالاهای عراقی را تسهیل کنیم.

رییس جمهوری همچنین گفت: ایران توانایی و آمادگی تامین نیاز عراق به مواد غذایی را دارد و وزرای اقتصادی دولت آماده اند تا در زمینه همکاری های نفت و گاز ،صنعت و کشاورزی، رایزنی های لازم با همتایان عراقی خود را به منظور تسهیل و گشایش در این خطوط انجام دهند.

**همفکری و هماهنگی برای تعادل بازار نفت

روحانی با تاکید بر این که منافع دو کشور در مسایل اقتصادی به هم گره خورده است به کاهش ناعادلانه قیمت نفت و ضرر همه صادرکنندگان از این بابت اشاره کرد و خواستار همفکری و هماهنگی بیشتر برای تعادل بازار شد.

**ریزگردها و مذاکرات هسته ای

رییس شورای عالی محیط زیست به مساله ریزگردها و آثار آن در دو کشور هم اشاره کرد و گفت: ریزگردها به مشکلی مشترک برای ما و منطقه تبدیل شده و لذا باید همه کشورهای منطقه در این باره به یکدیگر کمک کنند.

دکتر روحانی از موضع عراق نسبت به مذاکرات ۱+۵ نیز استقبال کرد و گفت: پایان موفقیت آمیز این مذاکرات به نفع همه خواهد بود.

**کمک های ایران به قربانیان حلبچه را فراموش نخواهیم کرد

فواد معصوم رییس جمهوری عراق نیز ضمن تشکر از مهمان نوازی گرم دولت و ملت ایران، پیوندهای فرهنگی و منافع مشترک دو کشور را یادآور شد و گفت: دولت و ملت عراق هیچ گاه مهمان نوازی و حمایت دولت و ملت ایران از معارضین عراقی در دوران استبداد را فراموش نمی کنند.

وی افزود: روابط دو کشور همواره گرم و خوب بوده است و اگر مهمان نوازی ایرانی ها از خانواده های عراقی نبود آن ها در معرض کشتارهای دسته جمعی رژیم بعث قرار می گرفتند. چنان که امروز نیز گورهای دسته جمعی در جنوب و مرکز عراق کشف می شود. ما همچنین کمک های جمهوری اسلامی ایران به قربانیان حلبچه را فراموش نخواهیم کرد.

**عراق نیازمند دانش فنی ایران است

فواد معصوم با تاکید بر این که برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها اصرار داریم، نیاز کشورش به استفاده از توان و تجربیات ایران در حوزه صنعت و کشاورزی را خاطرنشان کرد و ادامه داد: عراق برای پیشبرد برنامه هایش در حوزه صنایع نفتی نیازمند متخصصان و دانش فنی ایران است.

رییس جمهوری عراق لزوم همکاری و همفکری برای حل برخی از معضلات مشترک را ضروری دانست و افزود: متاسفانه عراق و بخش هایی از ایران در معرض آفت بیابان زایی هستند و باید همه کشورهای منطقه کمک کنند تا با پدیده ریزگردها مقابله جدی شود.

**عراق موافق برکناری نظام موجود در سوریه نیست

وی با بیان این که عراق از ثبات و امنیت در منطقه دفاع می کند، اظهار داشت: تهران و بغداد در مورد بسیاری از مسایل منطقه دارای تفاهم و هم صدایی هستند و ما از پشتیبانی ایران برای مبارزه با داعش قدردانی می کنیم و انتظار داریم دیگر کشورهای منطقه نیز از عراق حمایت و پشتیبانی کنند زیرا این خطر اگر مهار نشود کل منطقه را در بر خواهد گرفت.

رییس جمهوری عراق سپس تأکید کرد: عراق موافق برکناری و براندازی نظام سیاسی موجود در سوریه نیست و اعتقاد دارد جایگزین این نظام تروریست ها خواهند بود.

فواد معصوم با تشریح دیدگاهش در مورد تحولات یمن نیز گفت: نظر عراق در اجلاس سران عرب مبنی بر این که استفاده از زور نمی تواند در خدمت مردم منطقه باشد به صراحت اعلام شد و باید با گفت و گو این مناقشه برطرف شود.

**دستورالعمل برای همکاری گسترده با ایران

رییس جمهوری عراق همچنین اظهار امیدواری کرد: مذاکرات ایران با 1+5 به توافق کامل و نهایی منجر شود زیرا این اتفاق نفع کل منطقه را در بر خواهد داشت.

رییس جمهوری عراق با اشاره به حضور وزیر بازرگانی و محیط زیست عراق در این سفر گفت: دستورالعمل های لازم برای همکاری گسترده با ایران در مسایل مشترک داده شده و امیدواریم در این سفر به راهکارهایی دست یابیم که منافع دو کشور را بیش از پیش تامین کنند
برچسب: ::..


نظرات بینندگان


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php:104 Stack trace: #0 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/comment-template.php(1550): require() #1 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/single.php(183): comments_template() #2 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/iiedagov/...') #3 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/iiedagov/...') #4 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/index.php(17): require('/home/iiedagov/...') #5 {main} thrown in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php on line 104