صفحه نخست

تماس با ما

لینک ها

 
بیانیه مشترک روسای جمهوری اسلامی ایران و عراق

تاکید ایران و عراق بر همکاری های محیط زیستی

  ارسال شده در تاریخ: 20 می 2015 | ساعت 13:12 | کد خبر: 2824 | بازدید: 688

بیانیه مشترک روسای جمهوری اسلامی ایران و عراق در حالی در پایان سفر فواد معصوم به تهران منتشر شد که برای نخستین بار در آن بر همکاری محیط زیستی دو کشور تاکید شد؛

تاکید ایران و عراق بر همکاری های محیط زیستی

81609168-6454243

بیانیه مشترک روسای جمهوری اسلامی ایران و عراق در حالی در پایان سفر فواد معصوم به تهران منتشر شد که برای نخستین بار در آن بر همکاری محیط زیستی دو کشور تاکید شد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست نوشت، در یکی از بندهای بیانیه مشترک ایران و عراق، طرفین در چارچوب مرزهای مشترک، در زمینه محیط زیست و مشکلات مربوط به آن همکاری و تبادل اطلاعات خواهند داشت .

محیط زیست به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری گزارش داد:در این بیانیه مشترک که روز پنجشنبه منتشر شد، همچنین آمده است ؛ همکاری های آموزشی، پژوهشی، ایجاد پارکهای صلح مرزی، همکاری در زمینه حفاظت از تالابها و تنوع زیستی، کاهش گردوغبار و همکاری در مجامع منطقه ای و بین المللی برای بهبود محیط زیست در صدر این همکاری ها قرار خواهد گرفت.

در این بیانیه همچنین آمده است: در دیدار رؤسای جمهور دو کشور، طرفین با تأکید بر عمق علایق دوستانه و برادرانه، توسعه و گسترش بیش از پیش روابط دوجانبه در تمامی ابعاد آن را در راستای منافع عالیه دو ملت ارزیابی کرده و بار دیگر عزم جدی و اراده قوی سیاسی مشترک را به منظور تحقق ابعاد راهبردی مناسبات فیمابین اعلام داشتند.

طرفین ضمن تبادل نظر در خصوص همکاری های اقتصادی و تجاری میان دو کشور، بر ضرورت ارتقاء هر چه بیشتر این همکاری ها و ایجاد بسترهای لازم جهت فعالیت و حضور پررنگتر بخش های خصوصی و دولتی تأکید کرده و توافق نمودند تلاش های مشترک را به منظور رفع نقایص و موانع موجود استمرار بخشند.

روسای جمهوری ایران و عراق ضمن احترام و اعلام التزام به تمامی توافقات منعقده میان دو کشور، بر اتخاذ مساعی کامل خویش در راستای تسریع در اجرایی نمودن آنها تأکید نموده و با هرگونه مداخله خارجی در روابط دوجانبه خود مخالفت نمودند.

طرفین در چارچوب مرزهای مشترک، در زمینه محیط زیست و مشکلات مربوط به آن همکاری و تبادل اطلاعات خواهند داشت. همکاری های آموزشی، پژوهشی، ایجاد پارکهای صلح مرزی، همکاری در زمینه حفاظت از تالابها و تنوع زیستی، کاهش گردوغبار و همکاری در مجامع منطقه ای و بین المللی برای بهبود محیط زیست در صدر این همکاری ها قرار خواهد گرفت.

در ادامه بیانیه آمده است : طرفین ضمن بررسی مسائل و بحران های سیاسی و امنیتی جاری در سطح منطقه، نگاه و فهم مشترکی نسبت به موضوعات مطرح شده داشته و بر ضرورت استمرار رایزنیهای دوجانبه و چندجانبه برای عبور از چالش های امنیتی و تقویت مناسبات منطقه ای تأکید نمودند.

دکتر روحانی و آقای فواد معصوم همچنین خطر تروریسم و افراطی گری را مهمترین چالش پیش روی منطقه و جهان توصیف نموده و ضمن تقبیح بکارگیری ابزاری از تروریسم به منظور دستیابی به اهداف سیاسی، ضرورت همکاری مسئولانه همه طرف های منطقه ای و بین المللی در مقابله با همه اشکال تروریسم را مورد تأکید قرار دادند.

طرفین بر لزوم تلاش مشترک و جلب مشارکتهای مثبت کشورهای منطقه به منظور یافتن راه حل های سیاسی و راهکارهای مسالمت آمیز برای بحران های منطقه ای به دور از مداخلات نظامی و سیاسی در امور داخلی کشورهای منطقه تأکید کردند.

روسای جمهوری ایران و عراق با اظهار نگرانی از تحولات جاری در یمن، بر ضرورت آتش بس و متوقف شدن فوری حملات نظامی خارجی به این کشور و رفع محاصره از آن به منظور ارسال سریع کمک های انسانی تأکید کرده و خواستار آغاز فوری گفتگوی ملی برای تشکیل دولتی جدید در یمن منطبق با اراده مردم این کشور شدند.

دکتر روحانی و آقای فواد معصوم ، استمرار بحران در سوریه و حملات گروهک های تروریستی در این کشور را خطری بزرگ برای ثبات و امنیت منطقه ارزیابی کرده و بر لزوم اهتمام مسئولانه جامعه بین المللی نسبت به تحولات این کشور و تشویق همه نیروهای ملی برای گفتگو و دستیابی به راهکار سیاسی سوری-سوری تأکید کردند.

در پایان این بیانیه مشترک تصریح شده است:جمهوری اسلامی ایران بار دیگر حمایت همه جانبه خود را از دولت و ملت عراق در مقابله با تروریسم مورد تأکید قرار داد و از همه طرفهای منطقه ای و بین المللی خواست در روند مبارزه علیه تروریسم، بطور مؤثر و مسئولانه در کنار عراق قرار گیرند. در این راستا طرف عراقی نیز مراتب تشکر و تقدیر خود را از کمک های صادقانه، مؤثر و به موقع جمهوری اسلامی ایران از عراق در مقابله با تروریسم و نابودی آن اعلام کرد.
برچسب: ::..


نظرات بینندگان


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php:104 Stack trace: #0 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/comment-template.php(1556): require() #1 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/single.php(183): comments_template() #2 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/iiedagov/...') #3 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/iiedagov/...') #4 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/index.php(17): require('/home/iiedagov/...') #5 {main} thrown in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php on line 104