صفحه نخست

تماس با ما

لینک ها

 
استاندار سلیمانیه عراق

رسمی شدن مرزسیرانبند بانه در انتظار تصمیم دولت مرکزی عراق

  ارسال شده در تاریخ: 9 مارس 2015 | ساعت 19:04 | کد خبر: 2816 | بازدید: 892

استاندار سلیمانیه عراق با اشاره به مشکلات پیرامون رسمی شدن مرز سیرانبند بانه عنوان کرد: رسمی شدن این مرز از سوی اقلیم کردستان عراق مورد موافقت است ولی دولت عراق نیز باید نظر خود را اعلام کند.

رسمی شدن مرزسیرانبند بانه در انتظار تصمیم دولت مرکزی عراق

استاندار سلیمانیه عراق با اشاره به مشکلات پیرامون رسمی شدن مرز سیرانبند بانه عنوان کرد: رسمی شدن این مرز از سوی اقلیم کردستان عراق مورد موافقت است ولی دولت عراق نیز باید نظر خود را اعلام کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به نقل از مهر، آسو فریدون استاندار سلیمانیه عراق و عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان شامگاه پنج شنبه در نشست مشترک خبری به سوالان خبرنگاران رسانه های جمعی استان پاسخ دادند و در صحبت های خود از تقویت همکاری ها بین دو طرف خبر دادند.

در این نشست خبری استاندار سلیمانیه عراق در خصوص عدم رسمی شدن مرز سیرانبند بانه از سوی طرف عراقی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از سه سال قبل تاکنون این مرز را به صورت رسمی اعلام کرده است و اقلیم کردستان عراق نیز موافقت خود را در این خصوص اعلام کرده است ولی ما باید نظر دولت مرکزی عراق را نیز در این زمینه اخذ کنیم.

وی ادامه داد: در همین راستا پیگیری های مختلفی در این زمینه صورت گرفته و انتظار می رود که در کوتاهترین زمان ممکن دولت مرکزی عراق نیز نظر نهایی خود را در این زمینه اعلام کند تا از این ظرفیت در راستای ارتباط و همکاری بهتر با استان کردستان استفاده شود.

استاندار سلیمانیه عراق افزود: اقلیم کردستان عراق از رسمی شن مرز سیرانبند بانه استقبال می کند و من همین هفته در نشستی با نخست وزیر اقلیم این موضوع را مطرح کردم و قرار است که در آینده نزدیک این مهم در بغداد نیز پیگیری شود تا هر چه سریعتر به نتیجه برسد.

341 ایرانی به جرم مواد مخدر در سلیمانیه عراق زندانی هستند

وی در ادامه در خصوص سرنوشت ایرانی های زندانی در اقلیم کردستان عراق گفت: متاسفانه در حال حاضر و به جرم مصرف و خرید و فروش مواد مخدر 341 ایرانی در زندانهای سلیمانیه عراق حضور دارند و ما باید راهکاری برای تعیین تکلیف آنها پیدا کنیم.

آسو فریدون با اشاره به حضور افرادی از اقلیم کردستان عراق در زندانهای جمهوری اسلامی ایران گفت: به هر حال احتمال دارد اقدامی و حرکتی در ایران جرم باشد ولی در اقلیم کردستان عراق جرم نباشد و برعکس این قضیه نیز صادق است ولی به هر حال ما باید هر چه سریعتر تکلیف این افراد را مشخص کنیم.

وی ادامه داد: من بعد از بازگشت به سلیمانیه عراق این موضوع را پیگیری می کنم و ما باید راهکاری را پیدا کنیم تا بر اساس آن افراد زندانی ایرانی در اقلیم بتوانند مدت زمان زندان خود را در خود ایران سپری کنند تا از مشکلات فعلی آنها کاسته شود.

اظهار تاسف استاندار سلیمانیه از کشته شدن جوان کردستانی

استاندار سلیمانیه عراق در واکنش به مرگ یک جوان مهندس کردستانی در سلیمانیه عراق که از سوی کارفرمای خود کشته شد، افزود: من واقعا از شنیدن این خبر متاسف شدم و قول می دهم که این موضوع را در اولین فرصت پیگیری کنم.

وی با بیان اینکه ما از حضور نیروهای انسانی استان کردستان و جمهوری اسلامی ایران در استان سلیمانیه و اقلیم کردستان عراق استقبال می کنیم، گفت: ارتباط بین استان کردستان و سلیمانیه عراق دارای سابقه ای تاریخی است و به همین دلیل ما دوست داریم که این ارتباط و پیوند در تمامی بخش ها و حوزه با دقت و جدیت بیشتری همچنان ادامه داشته باشد.

آسو فریدون در پاسخ به سوال دیگری در خصوص احداث شهرک صنعتی مشترک استانهای کردستان و سلیمانیه عراق در مرز یادآور شد: اقداماتی در این خصوص صورت گرفته است و حتی 250 هکتار زمین نیز به سه شرکت متقاضی از ایران و عراق هم واگذار شده است.

وی ادامه داد: قرار است که در نشستی مشترک با حضور سرمایه گذاران و همچنین مدیران مربوطه دو طرف راهکارهای برای تسریع در اجرایی شدن این مهم فراهم شود و به همین دلیل من تلاش خواهم کرد که در اولین فرصت این موضوع را مورد پیگیری قرار دهم تا هر چه سریعتر به نتیجه برسد.

تحیکم روابط با استان کردستان یکی از اولویت اصلی است

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش کم رنگ شرکت های ایرانی در اقلیم کردستان عراق عنوان کرد: یکی از دلایل اصلی سفر من به استان کردستان تلاش در راستای تحکیم روابط و افزایش نقش و حضور شرکت های ایرانی در اقلیم به ویژه استان سلیمانیه است و ما هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم و از حضور شرکت های ایرانی در اقلیم استقبال می کنیم.

استاندار سلیمانیه عراق بیان کرد: انتظار می رود که این سفر و امضای تفاهم نامه مشترک فصل جدیدی از ارتباط و پیوند بین استانهای کرستان و سلیمانیه عراق باشد و از این پس ما در شرایط و وضعیت بهتری ارتباط داشته باشیم و ما بتوانیم از تجربیات جمهوری اسلامی ایران برای توسعه و آبادانی بیشتر استان سلیمانیه استفاده کنیم.

وی همچنین به مهمترین بندهای تفاهم نامه مشترک بین دو طرف اشاره کرد و افزود: تسهیل در رفت آمد تجار و مسافر، تعیین تکلیف سریعتر مرز سیرانبند بانه، افتتاح شعبه بانک ملی ایران در سلیمانیه عراق، گسترش همکاری ها در حوزه های کشاورزی، صنعت و معدن از جمله مهمترین بندهای تفاهم نامه مشترک بین دو استان کردستان و سلیمانیه عراق است.

استان کردستان به سلیمانیه عراق برق صادر می کند

آسو فریدون افزود: پیگیری برای واردات برق از استان کردستان به سلیمانیه عراق، برگزاری نشست های ماهانه بین فرمانداران شهرهای مرزی استان کردستان و سلیمانیه عراق و گسترش همکاری های فرهنگی به ویژه در حوزه مرمت آثار تاریخی و باستانی از دیگر محورهای اصلی این تفاهم نامه به شمار می رود.

وی در پایان سخنان خود در این نشست مشترک خبری که با حضور جمعی از مدیران استان کردستان و فعالان اقتصادی استانهای سلیمانیه عراق و کردستان ایران برگزار شد، عنوان کرد: من اطمینان می دهم که به صورت جدی مفاد این تفاهم نامه را برای اجرای کامل آن پیگیری کنم و در همین راستا انتظار می رود که این مهم نیز از سوی مسئولان استان کردستان به صورت جد مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم فصل جدید از ارتباط و همکاری بین استانهای سلیمانیه عراق و کردستان ایران را شاهد باشیم.

سفر سه روزه استاندار سلیمانیه عراق به استان کردستان برای بررسی راهکارهای گسترش همکاری های بین دو طرف برگزار شد و آسو فریدون به همراه هیئتی در مدت زمان سه روز اقامت در سنندج از واحدهای تولیدی و همچنین ظرفیت های بهداشت و درمان استان کردستان بازدید کرد.
برچسب:
::..


نظرات بینندگان


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php:104 Stack trace: #0 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/comment-template.php(1550): require() #1 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/single.php(183): comments_template() #2 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/iiedagov/...') #3 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/iiedagov/...') #4 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/index.php(17): require('/home/iiedagov/...') #5 {main} thrown in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php on line 104