صفحه نخست

تماس با ما

لینک ها

 
رحمانی فضلی:

ایران آماده ارتقا و تقویت روابط خود با کشور عراق است

  ارسال شده در تاریخ: 2 فوریه 2015 | ساعت 19:29 | کد خبر: 2661 | بازدید: 704

همکاری های امنیتی ، پلیسی ، تجاری ، بازرگانی و همچنین توسعه روابط و همکاری های استانی بخشی از این اقدامات است.

81468325-6210425

 وزیر کشور از آمادگی همه جانبه جمهوری اسلامی ایران برای ارتقا و تقویت روابط با جمهوری عراق خبر داد و افزود: همکاری های امنیتی ، پلیسی ، تجاری ، بازرگانی و همچنین توسعه روابط و همکاری های استانی بخشی از این اقدامات است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به نقل از ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در دیدار محمد سالم الغبان همتای عراقی خود که ساعتی پیش وارد تهران شده است، با اشاره به پیشینه روابط میان دو کشور و ملت، تلاش در جهت ایجاد امنیت، ثبات و یکپارچگی در کشور عراق را بخشی از موضوعات مورد توجه دولت جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

وزیر کشور ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک همه جانبه به کشور عراق گفت: مبارزه با تروریسم و کمک های مشاوره ای در این زمینه بخشی از تلاش ها و همکاری های ایران به شمار می رود.

رحمانی فضلی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شکل گیری گروهک تروریستی داعش، سیاست روشنی را در خصوص نقد فرصت طلبی ها و سوء استفاده کشورهای غربی در نحوه مواجهه با این گروه داشته است .

وزیر کشور کیفیت برگزاری مراسم اربعین حسینی در سال جاری را منطبق بر راهبرد ایجاد وحدت و همچنین برقراری امنیت در کشور عراق دانست و گفت: شیطنت های برخی کشورها درحمایت از گروهک تروریستی نظیر داعش در آینده آثار خود را در این کشورها بر جای خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همچنین آمادگی لازم در خصوص تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه مسایل پلیسی، تبادلات کارشناسی، مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر و مبارزه با جرایم سازمان یافته با کشور عراق را دارد.

محمد سالم الغبان وزیر کشور عراق نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به تهران و ملاقات با مقامات کشور با اشاره به شکل گیری دولت جدید عراق، انسجام به وجود آمده درعراق را متأثر از این موضوع بیان کرد و گفت : نقش نیروهای مردمی و ارتش عراق درمبارزه با تروریسم حائز اهمیت است.

محمد سالم الغبان از کمک های مادی و معنوی جمهوری اسلامی ایران در جهت ایجاد ثبات و پایداری در کشور عراق تشکر کرد.

**گفتگوی مطبوعاتی وزیران کشور ایران و عراق:

وزیر کشور عراق در پاسخ به سوالی گفت: درست است که ایران عضو ائتلاف بین المللی برای مقابله با داعش نیست ولی به هر حال از هرگونه تلاش های بین المللی برای کمک به عراق استقبال می کنیم چرا که خطر داعش یک خطر واقعی برای نظام سیاسی کشور عراق بود و مناطقی در عراق در آستانه سقوط بود.

الغبان یادآور شد: وقتی کسی به ما کمکی ارایه کند قطعا ما رد نمی کنیم و همانطور که گفتم ما به تلاش های جمهوری اسلامی ایران که همه چیز در اختیار ما قرار داد ارج می نهیم و تحریم های بین المللی نمی تواند معنایی داشته باشد.

وزیر کشور عراق اضافه کرد: بغداد از بسیاری از کمکهای ایران بویژه در زمینه های آموزش و انتقال تجربیات با توجه به تجربیات گرانسنگ جمهوری اسلامی ایران در این زمینه ها استفاده و استقبال می کند.

وی ادامه داد: عراق در سال های گذشته تاسیسات زیربنایی خود را از دست داده بنابراین نیازمند آموزش، تسلیحات و مهمات است و ایران می تواند در این راستا به ما کمک کند و گروه های کاری برای ایجاد همکاری تنگاتنگی میان دو طرف قرار است تشکیل شود.

الغبان در پاسخ به سوالی درباره این که ایران تجربیات گسترده ای در زمینه اطلاعات و کار اطلاعاتی دارد آیا آموزش مجدد نیروهای اطلاعاتی عراق هم در دستور کار است؟ گفت: عراق نه فقط در کار اطلاعاتی، بلکه در زمینه های مختلف از تجربیات ایران استفاده می کند.

وی یادآور شد: در موضوع امنیت داخلی، امنیت داخلی عراق در دست فرماندهی ارتش بود و امروز نگاه جدیدی به این موضوع وجود دارد و قرار است وزارت کشور عهده دار این مسوولیت شود.

وزیرکشور عراق تصریح کرد: بنابراین ما ناچاریم توانمندی های خود را نه تنها در موضوع اطلاعات بلکه در عرصه های دیگر بازسازی کنیم که بی تردید ایران دارای تجربیاتی است که می توانیم از آنها استفاده کنیم.

رحمانی فضلی نیز در پاسخ به سوالی درباره پذیرش میلیون ها زائر اربعین کربلا گفت: ما تا همین حد که عراق مسایل زائران را پوشش داد، از مردم عراق و مسوولین و به خصوص استانداران دو استان کربلا و نجف که متحمل زحمات زیادی شدند تشکر می کنیم.

وزیرکشور ایران ادامه داد: ما جمع بندی از مشکلات و مسایل این ایام اربعین داریم بنای ما این است که انشاالله توافق استانداران دو استان باشد سال بعد کل مسیر نجف تا کربلا را که حدود 80 تا 85 کیلومتر است بین استان های خودمان توزیع کنیم و هر استان را متولی 5 کیلومتر بکنیم که هم امکانات و خدمات بدهند و هم از نظر پزشکی بتوانند تسهیلاتی را برقرار کنند و این بسته به این است که با عراق به توافق برسیم.

وی گفت: تلاش ما این است که به همه زواری که در آن مسیر هستند چه ایرانی و چه عراقی سرویس و خدمت رسانی کنیم که عملیاتی خواهد شد.

وزیر کشور عراق نیز در پاسخ به ترکیب هیات عراقی دراین سفر گفت: هیات ما فرماندهان پلیس و مسوولین کشور را دربر می گیرد تا دراین سفر بتوانند از طریق ملاقات هایی که با همتایان خودشان خواهند داشت کمیته های مشترکی را برای خدمات رسانی به زوار ایجاد کنند.

وی از استاندار کربلا خواست توضیحات لازم دراین زمینه را ارائه دهد.

استاندار کربلا گفت: تلاش های بسیاری برای تامین زوار در عراق صورت گرفت اما ناکامی هایی نیز در این زمینه وجود داشت و ما از اینکه به خدمت رسانی به زوار پرداختیم افتخار می کنیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات مشترک با ایران در این زمینه افزود: امیدوارم با تشکیل جلسات مشترک میان دو کشور، بتوانیم مسئله زیارت را به صورت شایسته و آنچه که سزاوار شهر مقدس کربلا است برگزار کنیم.

وزیر کشور ایران نیز در پاسخ به سوالی درمورد تأمین امنیت زائرین ایرانی درعراق گفت: موضوعات به صورت کلی در حد این جلسه ای که با وزیر کشور عراق داشتیم مطرح شد ولی قرار شد که ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی از طرف ایران و نماینده ای که از طرف وزیر کشور عراق مشخص می شوند جزییات این مسایل بررسی شود.

رحمانی فضلی یادآورشد: امسال حدود یک و نیم میلیون زایر داشتیم و بحمدالله هیچ مشکل امنیتی برای زایران ایرانی اتفاق نیفتاد و عمده اتفاقات مربوط به تصادفات در جاده های دو مسیر بود.

وی تصریح کرد: بنابراین اگر بتوانیم مساله امنیت را نهادینه تر کنیم همکاری هایمان را در حوزه برقراری امنیت مشترک با دوستان عراق که مورد بحث است، به طور جدی پیگیری خواهیم کرد.
برچسب: ::..


نظرات بینندگان


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php:104 Stack trace: #0 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/comment-template.php(1550): require() #1 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/single.php(183): comments_template() #2 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/iiedagov/...') #3 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/iiedagov/...') #4 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/index.php(17): require('/home/iiedagov/...') #5 {main} thrown in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php on line 104