صفحه نخست

تماس با ما

لینک ها

 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور:

5 کانون بحرانی ریزگرد در عراق مستقر است

  ارسال شده در تاریخ: 11 ژوئن 2013 | ساعت 11:55 | کد خبر: 2384 | بازدید: 566

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: در عراق پنج کانون بحرانی ریزگرد وجود دارد که مهمترین آن بین‌النهرین است.

5 کانون بحرانی ریزگرد در عراق مستقر است

به گزارش روابط عمومی ستاد توسعه اقتصادی اران و عراق به نقل از فارس ، محمدجواد محمدی‌زاده در افتتاح مرکز تحقیقات و مدیریت هوا و تغییرات اقلیمی خوزستان که صبح امروز در شهرستان حمیدیه و با حضور رئیس جمهور کشورمان انجام شد اظهار کرد: سیستم سپر یونی و تخلیه الکتریکی گرد و غبار کارهایی اساسی در جلوگیری از سیل، یخ‌زدگی، سرمازدگی و بارش تگرگ دارد.

وی ادامه داد: این فناوری خاصیت باران‌زایی را از طریق بارور کردن ابر‌ها و هدایت آن‌ها به مناطقی که دچار خشکسالی هستند ایجاد می‌کند، با استفاده از این دستگاه می‌توان مکان‌ها و رودخانه‌هایی را که با مشکل خشکسالی مواجه هستند آبدار کرد.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه مشابه این دستگاه در ارومیه وجود دارد عنوان کرد: از زمان بهره‌برداری از دستگاه سپر یونی در ارومیه حداکثر 30 درصد افزایش بارندگی در این منطقه وجود داشته است.

وی افزود: نصب این دستگاه در خوزستان یک نیاز بر حق برای مردم این استان در پاسخگویی به مشکلات آن‌ها است که مراحل تست را پشت سر گذاشته است و استفاده از آن به شکل انبوه ادامه پیدا خواهد کرد.

محمدی‌زاده خاطر نشان کرد: در عراق پنج کانون بحرانی ریزگرد وجود دارد که مهمترین آن‌ها در بین‌النهرین است به همین دلیل برای جلوگیری از ورود ریزگرد‌ها باید کل مرز را زیر پوشش سیستم سپر یونی و تخلیه الکتریکی قرار دهیم.

وی با بیان اینکه کارکرد اصلی هور، جذب ریزگرد‌ها است اذعان داشت: ما علاقه‌مند هستیم که ریزگرد‌ها را به هور هدایت کنیم که در این زمینه توافقاتی با کشور عراق انجام شده است و آن‌ها اعتبار خوبی را به این کار اختصاص دادند.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه یک سوم بین النهرین در مرز ایران و دو سوم آن در مرز عراق است گفت: چهار پنجم بین‌النهرین به طرف مرز عراق خشک است و یک پنجم باقیمانده آن که آبدار است در مرز ایران قرار دارد و این خشکی بیشترین تولید ریزگرد‌ها را باعث می‌شود.
برچسب: ::..


نظرات بینندگان


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php:104 Stack trace: #0 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/comment-template.php(1556): require() #1 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/single.php(183): comments_template() #2 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/iiedagov/...') #3 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/iiedagov/...') #4 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/index.php(17): require('/home/iiedagov/...') #5 {main} thrown in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php on line 104