صفحه نخست

تماس با ما

لینک ها

 
در 5 ماهه امسال نسبت به سال گذشته

ارزش صادرات غیرنفتی ایران به عراق 45 درصد افزایش یافت

  ارسال شده در تاریخ: ۲۸ شهریور ۱۳۹۱ | ساعت ۱۶:۰۰ | کد خبر: 2236 | بازدید: 337

جانشین دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق حجم صادرات غیرنفتی به عراق را در 5 ماهه اول امسال 2 میلیارد و 200 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 45 درصد افزایش نشان می دهد.

ارزش صادرات غیرنفتی ایران به عراق 45 درصد افزایش یافت

به گزارش ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق ، امین شریعتی ظهر امروز در نشست پایانه‌های مرزی خوزستان با اشاره به روابط اقتصادی ایران و عراق، حجم مبادلات تجاری این دو کشور را در سال گذشته بیش از 9 میلیارد و 700 میلیون دلار ذکر کرد.

وی با تأکید بر رفع موانع تردد بین دو کشور به عنوان یکی از اهداف مهم در سیاست‌های اقتصادی، افزود: با وجود 9 میلیارد دلار مبادلات تجاری ایران و عراق و 2.5 میلیون مسافر در سال‌جاری، اما هنوز این ارقام متناسب با ظرفیت‌های دو کشور نیست.

این مقام مسئول در ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق تأکید کرد: باید به مرحله‌ای برسیم که تردد بین دو کشور به سهولت انجام شود و هر شهروند ایرانی هر زمان که تمایل داشت، بتواند به عراق مشرف شود.

شریعتی به برخی موانع توسعه روابط تجاری ایران و عراق اشاره کرد و گفت: عدم ورود کامیون و اتوبوس‌های ایرانی به عراق از جمله این مشکلات است که برای حل آن توافقاتی صورت گرفته و مقرر شده از این پس کالا از مبداء تا مقصد در کشور عراق با استفاده از وسیله نقلیه ایرانی به صورت یکسره انجام شود.

وی تصریح کرد: همین امتیاز برای کامیون‌های عراق در ورود به ایران وجود دارد و کامیون‌های عراقی هم می‌توانند برای تخلیه بار خود وارد خاک ایران شوند.

به گفته شریعتی، حمل کالای یکسره از عواملی است که می‌تواند ترانزیت را تسهیل کند و از ورود خسارت‌های ناشی از جابه‌جایی و باراندازی کالا در مرزهای هر دو کشور جلوگیری نماید.

جانشین دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق همچنین از صادرات برق و افزایش مبادلات تجاری به کشور عراق خبر داد و گفت: درصدد رفع تمام موانع و مشکلات موجود برای توسعه مبادلات تجاری با کشور عراق و ترانزیت هستیم.
برچسب: ::..


نظرات بینندگان