صفحه نخست

تماس با ما

لینک ها

 

ایران و عراق در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری یادداشت تفاهم همكاری امضا كردند

  ارسال شده در تاریخ: 7 آگوست 2012 | ساعت 11:28 | کد خبر: 2201 | بازدید: 484

مقامات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق با هدف توسعه فعالیت ها در دو حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، دو یادداشت تفاهم همكاری به امضا رساندند.

ایران و عراق در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری یادداشت تفاهم همكاری امضا كردند

به گزارش ایرنا، این دو یادداشت تفاهم امروز جمعه در مراسمی كه در ساختمان ارگ آزادی تهران برگزار شد، به امضای ‘سیدحسن موسوی’ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و ‘ لواء سمسیم’ وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق رسید.

یادداشت تفاهم مربوط به همكاری های گردشگری در 15 بند تنظیم شده و بر توسعه و تقویت همكاری های گردشگری بین دو كشور تاكید شده است كه از جمله مفاد آن می توان به معرفی دفاتر خدمات گردشگری مود تایید دو كشور، تسهیل در ورود و خروج زایران و گردشگران، تسهیل در صدور روادید، برگزاری تورهای آشناسازی خبرنگاران و مدیران تورها و ارسال اقلام تبیلغاتی اشاره كرد.

زمینه سازی حضور سرمایه گذران برای تامین زیر ساخت های گردشگری، برگزاری دوره های آموزشی، همكاری های متقابل در حوزه گردشگری مذهبی،تشكیل بانك اطلاعاتی، ایجاد دفاتر اطلاع رسانی گردشگری در دو كشور و برگزاری نمایشگاه های مشترك از دیگر محورهای مورد تاكید دراین یادداشت تفاهم است.

یادداشت تفاهم همكاری های میراث فرهنگی دو كشور نیز كه در10 بند تنظیم شده است دو طرف بر توسعه و تقویت همكاری های موزه ای و همكاری درحوزه میراث فرهنگی تاكید كردند.

توافق برای جلوگیری از قاچاق اشیاء تاریخی، همكاری در حوزه مرمت آثار باستانی، همكاری ایران برای ثبت جهانی قبرستان وادی السلام و مرمت نسخ خطی از مهمترین محورهای مورد تاكید در این یادداشت تفاهم نامه است.

در پایان امضاء این یادداشت تفاهم همكاری، مقامات ایرانی و عراقی بر تشكیل یك كمیته فنی برای پیگیری مفاد این یادداشت تفاهم نامه تاكید كردند.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جریان امضای این دو یادداشت تفاهم بر ضرورت توسعه و تقویت روابط در حوزه های ماموریت های سه گانه این سازمان با كشورهای مسلمان از جمله عراق تاكید كرد.

موسوی با اشاره به مشتركات فرهنگی و مذهبی بی شمار بین دو كشور افزود: این دو یادداشت تفاهم همكاری می تواند به توسعه وتقویت روابط بین دو كشور كمك كند.

‘لواء سمیسم’ وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق نیز این دو یادداشت تفاهم همكاری را مهم ارزیابی كرد كه می تواند سرآغاز وپایه گذار روابط مستحكم ایران و عراق در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری باشد.

وی با ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار و گفت وگو با مقامات ایرانی خواستار تسهیل در ورود و خروج زائران و گردشگران دو كشور شد.

وزیر گردشگری عراق گفت: ایران و عراق دو كشور مسلمان هستند كه از ظرفیت های بی بدیلی در خصوص همكاری ها در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی برخوردارند و امضای این دو یادداشت تفاهم همكاری می تواند به توسعه و تثبیت روابط بین دو كشور در حوزه های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی كمك كند.

به گزارش ایرنا، وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق كه در تهران به سر می برد، روز گذشته (12 مرداد) نیز در زمینه امور زیارتی یادداشت تفاهمی با مسولان سازمان حجم و زیارت ایران به امضا رساند.
برچسب: ::..


نظرات بینندگان


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php:104 Stack trace: #0 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/comment-template.php(1556): require() #1 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/single.php(183): comments_template() #2 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/iiedagov/...') #3 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/iiedagov/...') #4 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/index.php(17): require('/home/iiedagov/...') #5 {main} thrown in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php on line 104