صفحه نخست

تماس با ما

لینک ها

 

صادرات نفت خام عراق افزایش می یابد

  ارسال شده در تاریخ: 30 آوریل 2012 | ساعت 16:34 | کد خبر: 1929 | بازدید: 413

وزیر نفت عراق اعلام کرد: صادرات نفت خام این کشور در ماه جاری میلادی به بیش از دو میلیون و 400 هزار بشکه در روز می رسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالکریم لعیبی افزود: عراق در نظر دارد صادرات نفت خام خود را در سال 2013 میلادی به دو میلیون و 900 هزار بشکه در روز افزایش دهد.

وی همچنین با اشاره به آغاز حفر نخستین چاه در میدان نفتی قرنه غربی-2، گفت: انتظار می رود تولید نفت این میدان در سال 2014 به 500 هزار بشکه در روز برسد.

عراق در نظر دارد ظرف سه سال آینده تولید نفت خام خود را به دو برابر سطح کنونی افزایش دهد و همچنین در طولانی مدت این رقم را به 12 میلیون بشکه در روز برساند، اگر چه پیش بینی می شود این هدف تولید دور از دسترس باشد اما می توان انتظار داشت عراق ظرف چند سال آینده به یکی از عرضه کنندگان عمده نفت در بازارهای جهانی تبدیل شود.

لعیبی با اشاره به برپا کردن یک دکل حفاری و آغاز عملیات حفاری، گفت: این نخستین حلقه چاه نفتی از 23 حلقه ای خواهد بود که قرار است در فاز نخست توسعه میدان قرنه غربی-2 حفر شود.

رئیس شرکت دولتی ساوث اویل عراق پیش تر اعلام کرده بود: تولید نفت از میدان های جنوبی عراق تا پایان امسال به دو میلیون و 750 هزار بشکه در روز می رسد.

شرکت لوک اویل و استات اویل برای توسعه میدان قرنه غربی-2 یک قرارداد خدمات فنی 20 ساله با دولت عراق امضا کرده اند، البته شرکت استات اویل ماه گذشته میلادی سهم اندک خود در این میدان را به شرکت لوک اویل واگذار کرد.

سرگئی نیکیفروف، معاون رئیس توسعه و برداشت از میدان قرنه غربی-2 عراق گفت: تولید نفت این میدان تا پایان سال 2013 به 150 هزار بشکه در روز می رسد و به تدریج تا نیمه دوم سال 2014 به 500 هزار بشکه در روز می رسد.

بر پایه اعلام شرکت لوک اویل، میدان قرنه غربی-2 بزرگ ترین میدان توسعه نیافته جهان به شمار می رود که میزان ذخایر قابل برداشت آن حدود 14 میلیارد بشکه برآورد شده است.

شرکت مهندسی سامسونگ کره جنوبی ماه گذشته میلادی به عنوان بخشی از برنامه های توسعه این میدان نفتی یک قرارداد یک میلیارد دلاری با عراق امضا کرد.

چهارمین دور مناقصه های نفتی عراق برای 12 بلوک اکتشافی جدید قرار است روزهای 30 و 31 مه سال جاری میلادی (9 و 10 خرداد 1391) برگزار شود و انتظار می رود با امضا و اجرای این قراردادها 29 تریلیون فوت مکعب گاز و 10 میلیارد بشکه نفت به ذخایر نفتی عراق افزوده شود.

عراق تاکنون دو دور مناقصه نفتی و یک دور مناقصه گازی برگزار و در آنها حق امتیاز توسعه و برداشت از 12 میدان نفتی و 3 میدان گازی را به شرکت های بین المللی نفتی واگذار کرده است.
برچسب: ::..


نظرات بینندگان


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_related_posts() in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php:104 Stack trace: #0 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/comment-template.php(1550): require() #1 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/single.php(183): comments_template() #2 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/iiedagov/...') #3 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/iiedagov/...') #4 /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/index.php(17): require('/home/iiedagov/...') #5 {main} thrown in /home/iiedagov/domains/iieda.gov.ir/public_html/wp-content/themes/iieda-4/comments.php on line 104