صفحه نخست

تماس با ما

لینک ها

 

معرفی استان بابل عراق

  ارسال شده در تاریخ: ۲۶ مهر ۱۳۹۰ | ساعت ۴:۱۶ | کد خبر: 1289 | بازدید: 1,156

بابل

بابل یکی از استان های عراق است که علاوه بر دارا بودن آثار باستانی زیاد یکی از مناطق عمده تولیدات کشاورزی عراق به حساب می آید.
از ویژگی های این استان میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
جمعیت: یک میلیون و پانصـد هزار نفر
نیروی کار: ۸۷۸هزار نفر
مساحت: ۵۲۵۸ کیلومتر مربع
مزرهای بین المللی: ندارد
مرکز استان: حله
شهرهای مهم: الهاشمیه، الاسکندریه، المسیب، المحمودیه
توانمندی های استان: صنایع نظامی، مونتاژ، نساجی، دامپــروری، کشــاورزی(حبوبات و خرما) و گردشگری
زمینه های بالقوه برای سرمایه گذاری: گردشگری، دینی، تاریخی، فرهنگی، صنایع مونتاژ، کشاورزی و دامپروری
آموزش و پرورش: در این استان تنها یک دانشگاه (دانشگاه بابل) وجود دارد که حدود ۱۲۳۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. همچنین ۱۷۸ دبیرستان، ۱۲ هنرستان و یا مجتمع فنی در رشته های هنرهای محلی و سنتی، بازرگانی، فنی و کشاورزی و ۵ موسسه آموزشی جهت تعلیم معلمان وجود دارد.
رشته های تحصیلی دانشگاه بابل عبارتند از: حقوق، دندانپزشکی و علوم.
بهداشت استان: در استان بابل ۱۰ بیمارستان با مجموع ۱۲۰۰ تخت وجود دارد. در ابتدای سال ۲۰۰۵ اداره بهداشت این شهر از احداث ۲ بیمارستان ۵۰ تختخوابی (جمعاً ۱۰۰ تخت) در نزدیکی ناحیه های الکفل و الشوملی خبر داد، همچنین تمامی بیمارستان های این استان نوسازی شدند.
برگزاری دوره های بازآموزی برای پرستاران و ساخت خانه های بهداشت در سراسر استان از دیــگر برنامه های مسئولین بهداشت استان بابل می باشد.
زیر ساختهای استان: استان بابل در جنوب استان بغداد قرار دارد و در نتیجه به حلقه ارتباطی تمامی راه های اصلی عراق که منتهی به پایتخت و سایر مناطق شرقی، غربی و جنوب عراق می گردد تبدیل شده است.
بزرگراه چند بانده بغداد – بصره از این استان می گذرد. همچنین جاده های اصلی، شهر حله را به کربلا، نجف، دیوانیه و کوت متصل می نماید.
خط راه آهن اصلی شمال به جنوب عراق نیز از استان بابل می گذرد.یک فرودگاه کوچک نظامی با طول باند حدود ۱۰۰۰۰ پا در اسکندریه وجود دارد.
همچنین یک فرودگاه نظامی کوچک در شمال شرقی استان کربلا با طول باندی حدود ۹۷۰۰ پا قرار دارد که عملاٌ جزیی از استان بابل به حساب می آید.
اماکن توریستی: استان بابل معدن آثار باستانی است. شهر قدیم بابل، یکی از مشهور ترین شهرهای تاریخ بشریت در این استان قرار دارد، باغ های معلق بابل که یکی از عجایب هفتگانه جهان بشمار می رود در این استان قرار داشت، مجسمه بزرگ شیر بابل که یکی از سمبل های همیشگی عراق می باشد نیز در این استان قرار دارد.
اقتصاد استان: اساس اقتصاد استان بابل را کشاورزی تشکیل می دهد. ۲۵ در صد نیروی کار استان در بخش کشاورزی فعال می باشند. با وجود مساحت کم بابل، تولید خرما استان در سال ۲۰۰۳ به ۲۷۷ هزار تن رسید و که مقام اول در میان تمامی استان های عراق را به خود اختصاص داد. مقادیر بسیار زیادی از گندم و جو عراق در این استان تولید می شود به طبع انبارهای زیادی برای نگهداری غلات و حبوبات در این استان وجود دارد.
در رژیم سابق استان بابل مهمترین مرکز صنایع مونتاژ عراق بود به همین دلیل در بابل نیروهای ماهر و فنی زیادی وجود دارد.
شرکت سهامی عام تولید خودرو در اسکندریه قرار دارد که در این کارخانه انواع شاسی اتوبوس نیز تولید می شد و تمامی مراحل مونتاژ خودرو در آن صورت می پذیرد، این کارخانه به تنهایی نیمی از تریلرهای عراق را مونتاژ کرده است.
شرکت سهامی عام مکانیک نیز در استان بابل قرار دارد. این کارخانه ۴۰۰۰ نفر را جذب کرده است. انواع تراکتور و لوازم و تجهیزات کشاورزی در این شرکت تولید می گردد. کارخانه اسلحه سازی قدس نیز در اسکندریه قرار دارد.
صنایع مرتبط با توریسم و گردشگری در استان بابل به دلیل وجود برخی از بهترین سایت های باستانی و تاریخی عراق بسیار ریشه دار و پرسابقه است. نزدیکی به شهر های کربلا و نجف نیز موجب شده است که استان بابل در طول سال پذیرای بسیاری از زائران و گردشگران باشد
برچسب: ::..


نظرات بینندگان